15/02/2025

Plan i program rada za 2025. godinu

Sadržaj
1. Opći podaci o udruzi
2. Opis pojedinačnih programa / projekata
 Program „Roza”
 Program „Zoja“

3. Sufinanciranje područne i lokalne samouprave
4. Programi/projekti u postupku natjecanja
5. Plan razvoja djelatnosti i usluga Udruge u 2025.godini
6. Upravljanje programima – Monitoring i evaluacija programa

 

1. OPĆI PODACI O UDRUZI
Naziv udruge: Udruga „Vida“ Rijeka
Adresa: Rijeka, Slogin kula 12
OIB: 81956069386
e-mail: udrugavida.rijeka@gmail.com
Predsjednica udruge: Sanja Filipović, dipl. psih. prof.

 

2. OPIS POJEDINAČNIH PROGRAMA / PROJEKATA
2.1.Naziv programa/projekta: „Roza“ – razvoj izvaninstitucionalnih resocijalizacijskih usluga za žene
FINANCIRANJE: Ministarstvo zdravstva
VODITELJ PROJEKTA: Sanja Filipović dipl.psih. prof

Opći cilj ovog programa je doprinijeti cjelovitom oporavku žena s problemima ovisnosti i zlouporabe psihoaktivnih sredstava razvojem učinkovitog, ženama prilagođenog i održivog modela pružanja usluga socijalne reintegracije u zajednici te suradničkim i zagovaračkim aktivnostima s ključnim dionicima socijalne inkluzije. U trećoj i posljednjoj godini provedbe programa nastaviti će se provođenje aktivnosti
prihvata novih korisnica i pružanja resocijalizacijskih usluga širokog spektra, volonterizma i građanske aktivnosti u zajednici te jačanja međudioničke suradnje.

 

2.2. Naziv programa/projekta: Program „Zoja“ – Zajednicom do zdravlja
FINANCIRANJE: Ministarstvo zdravstva
VODITELJ PROJEKTA: Sanja Filipović dipl.psih. prof

Opći cilj programa „Zoja“ je: unaprijediti mentalno zdravlje stanovništva PGŽ i prevenirati teškoće mentalnog i tjelesnog zdravlja pružanjem nedovoljno dostupnih socijalnih usluga širokog spektra, specifičnih zdravstvenih usluga, prosvjećivanjem i edukacijom, te poticanjem aktivnog i participativnog odnosa dionika i pripadnika zajednice prema ostvarivanju dobrobiti njenih članova. U trećoj i posljednjoj godini provedbe programa nastaviti će se provođenje aktivnosti mobilnog tima za psihološko savjetovanje, socijalno mentorstvo, aktivnost peer pomagača u lokalnoj zajednici te promocija programa kroz sportske susrete i druge aktivnosti.

 

3. SUFINANCIRANJE LOKALNE SAMOUPRAVE
Očekuje se raspisivanje natječaja za područja zaštite zdravlja i prevencije ovisnosti (PGŽ) u 2025. godini
Očekuje se raspisivanje natječaja s područja suzbijanja ovisnosti od strane Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke te natječaj za udruge Općine Lokve. Udruga se namjerava prijaviti na sve navedene s projektnim prijedlozima u području sufinanciranja programa prevencije i zaštite mentalnog zdravlja mladih, ranjivih skupina i opće populacije.

VRIJEME PROVEDBE: 2025. godina
VODITELJI PROJEKATA: Sanja Filipović, dipl. psih. prof.

 

 

4. PROJEKTI/PROGRAMI U POSTUPKU NATJECANJA
Prema dostupnim natječajima krajem 2024.natjecali smo se na Natječaju za financiranje projekata udruga usmjerenih prevenciji i zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih s projektom “Dalekozor i Klupko” multimedijalni program prevencije rizičnih ponašanja i ovisnosti kod djece i mladih, a krajem 2024. i početkom 2025. pripremali smo natječajnu dokumentaciju kao partneri u projektima “Roza-organizirano stanovanje za žrtve nasilja” i u projektu Udruge talijanske nacionalne manjine, psihološkog savjetovanja i radionica odgovornog roditeljstva za članove. Postupak procjene je u trenutku izrade ovog plana još uvijek u tijeku.

 

5. PLAN RAZVOJA DJELATNOSTI I USLUGA UDRUGE U 2025. GODINI
Sukladno Strateškom planu, Udruga planira u narednom razdoblju provoditi tri programa:

Program resocijalizacije
Obuhvat, motiviranje i osnaživanje korisnika za pozitivne promjene na području liječenja, rehabilitacije i resocijalizacije, a naročito: Pomoć korisniku pri obrazovanju i zapošljavanju, snalaženju u administrativnom i pravnom prostoru organizacije svakodnevice; Osiguravanje podrške korisniku djelovanjem na obiteljski kontekst i potpora roditeljstvu; Organizacija i provedba inkluzivnog volontiranja i uključivanje u socijalne mreže potpore, Podrška ženamakroz resocijalizacijski program koji uključuje podršku u stanovanju (stambena zajednica organiziranog stanovanja za žene u Lokvama); Aktivnosti antistigme i senzibilizacije zajedniceza socijalnu inkluziju osoba sa psihosocijalnim poteškoćama.

 

Program razvoja društvenog poduzetništva i socijalnih usluga u zajednici
Obuhvaća aktivnosti: Umrežavanje i suradnja s partnerskim i suradničkim organizacijama koje se bave pružanjem socijalnih usluga u zajednici razvijaju socijalno poduzetništvo; Umrežavanje i suradnja s dionicima u lokalnoj zajednici; Pružanje socijalne usluge organiziranog stanovanja; Postupak uključivanja novih korisnica; Priprema i provođenje postupka ugovaranja usluge sa nadležnim ministarstvom zbog financiranja organiziranog stanovanja otvorenog tipa, Provođenje aktivnosti za povećanje, životnih, radnih i socijalnih kompetencija korisnica; Uspostava potrebnih suradnji za osiguranje održivosti usluge i eventualnog širenja socijalnih usluga u zajednici; Programski sastanci s partnerskim organizacijama i lokalnom samoupravom u svrhu jačanja kapaciteta pružatelja socioterapijskih usluga i unaprjeđenja istih; Održavanje i razvoj drugih socijalnih usluga u zajednici (mobilno savjetovalište u Lokvama).

 

Program prevencije ovisnosti
Obuhvaća aktivnosti: Provedbe istraživanja u području novih psihoaktivnih supstanci i novihobrazaca uzimanja droga; Istraživanja razine informiranosti o novim drogama među mladima; Povezivanja s relevantnim dionicima na lokalnoj, regionalnoj i državnoj razini; Edukacije relevantnih dionika (školsko osoblje, zdravstveni djelatnici, osoblje noćnih klubova i barova…); Pripreme i diseminacije preventivnih materijala te provedba preventivnih programa; Razvoja prevencijskih intervencija putem digitalnih medija

 

6. UPRAVLJANJE PROGRAMIMA – MONITORING I EVALUACIJA PROGRAMA
Glavni cilj monitoringa i evaluacije tri programa jest pratiti napredak na upravljačkoj razini, napredak na operativnoj razini, detektiranje slabosti i predlaganja korektivnih mehanizama. Rezultat samoprocjene načina upravljanja i usluga poslužit će za ciklički proces učenjai
uvođenje potrebnih promjena. Provedba programa rada pratit će se analizom ostvarenja operativnog godišnjeg plana(završna evaluacija krajem svake godine) i ostvarivanja unaprjeđenja ključnih organizacijskihkomponenti. Monitoring će se vršiti putem redovitih mjesečnih sastanaka tima. Članovi tima, prema Operativnom planu za svaku pojedinu godinu izvještavaju o postignutimrezultatima i planovima za naredno razdoblje Skupštinu Udruge. Evaluacija će se vršiti putem analize pojedinačnih izvještaja i uvida u proveden Operativni
plan.

Follow:
Facebooktwitterrssyoutubeinstagram

Share:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail